© 2008 Biblioteka Politechniki Białostockiej
Design by Wioleta Korzunowicz

ul. Zwierzyniecka 16, 15-333 Białystok
tel. 85 746 9330, tel./fax 85 746 9329; e-mail: biblioteka#########pb.edu.pl

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Zasady korzystania z Biblioteki Zamawianie i wypożyczanie książek
Katalog komputerowy


ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI
 • Czy co roku trzeba odnawiać kartę biblioteczną i czy wiąże się to z jakimiś opłatami?

Nie. Karta biblioteczna jest ważna przez cały okres studiów i nie ma potrzeby jej odnawiania.

 • Czy karta traci ważność po ukończeniu studiów?

Tak.

 • Zgubiłem kartę biblioteczną, co powinienem zrobić?

O fakcie zagubienia karty należy jak najszybciej powiadomić pracownika Wypożyczalni.
Można to zrobić osobiście, telefonicznie - tel. (85) 746-9323 lub wysyłając e-mail na bg.udostepnianie[Rozmiar: 939 bajtów]pb.edu.pl. Konto zostanie zablokowane. Wydanie duplikatu karty kosztuje 5 zł.

 • W regulaminie jest zapis:
  Przekroczenie terminu zwrotu wypożyczonych publikacji jest podstawą do pobrania opłaty w wysokości:
  • 0,20 zł za każdy dzień zwłoki (maksymalnie 20 zł) za każdy egzemplarz wypożyczony z magazynu lub z biblioteki specjalistycznej na okres 1 roku lub 2 miesięcy,
  • 10 zł za każdy dzień zwłoki (maksymalnie 50 zł) za każdy egzemplarz wypożyczony z Czytelni Książek lub biblioteki specjalistycznej na okres 7 dni,
  • 1 zł za każdą godzinę (maksymalnie 50 zł) za każdy egzemplarz wypożyczony z Czytelni Książek lub biblioteki specjalistycznej na 3 godziny lub na czas zamknięcia Biblioteki.
  Dlaczego na moim koncie widnieje dużo wyższa kwota?

Sytuacja ta dotyczy czytelników, którzy stali się dłużnikami - przetrzymali książki przed 19 maja 2004 r. (data przejścia na nową wersję systemu bibliotecznego - Aleph500).
Zawyżona kwota została przeniesiona ze starej wersji systemu. W Aleph300 nie było możliwości ustawienia maksymalnej wartości opłaty i zatrzymania dalszego naliczania.
Mimo stale rosnącej wartości nigdy nie pobierano i nie pobiera się opłaty większej niż wskazana w regulaminie - maksymalnie 20 zł za każdy przetrzymany egzemplarz.

Wszystkie transakcje dokonane w systemie (starym Aleph300 i nowym Aleph500) są odnotowane i wszelkie opłaty pobierane są zgodnie z zapisami Regulaminu Wypożyczalni Książek.

W nowej wersji systemu ustawiona jest wartość maksymalna (powyżej której system zatrzymuje dalsze naliczanie), co zapewnia czytelnikowi rzeczywisty, nie budzący wątpliwości zapis dokonywanych transakcji.

 • Gdzie mogę dokonać wpłaty za nieterminowy zwrot książek?

Wpłaty za nieterminowy zwrot przyjmuje Wypożyczalnia Książek. Alternatywnie można dokonać przelewu na konto Politechniki Białostockiej:

30 1240 1154 1111 0000 2148 7604

z dopiskiem "Opłata za nieterminowy zwrot książek, imię i nazwisko czytelnika".

ZAMAWIANIE I WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK
 • Jaki numer należy wpisać w polu [Identyfikator]?

W polu [Identyfikator] należy wpisać:

* numer kodu kreskowego (w przypadku elektronicznej legitymacji studenckiej)

lub

* numer karty uzupełniony (bez spacji!) inicjałami imienia i nazwiska, np. 32867RS. Prosimy nie używać liter ze znakami diakrytycznymi ("ogonkami"), np. zamiast Ł należy wpisać L (w przypadku tradycyjnej karty bibliotecznej)

 • Ile trzeba czekać na realizację zamówienia?

Zamówienia drukowane są zawsze o pełnej godzinie zegarowej. Ich realizacja trwa do 60 min.
W okresie wzmożonego ruchu czytelniczego (początek roku akademickiego, zmiana semestru) czas realizacji może wydłużyć się do 2 dni.
Czytelnik może sprawdzić stan realizacji zamówienia, logując się na swoje konto. Po wybraniu opcji Zamówienia, należy zwrócić uwagę na kolumnę Status zamówienia. W momencie odłożenia książki na półkę rezerwacji pojawia się tam komunikat "Zarezerwowany do:", informujący do kiedy książka będzie oczekiwała na odbiór w Wypożyczalni Książek.

 • Gdzie można odebrać zamówione książki?

Zamówione książki należy odbierać w Wypożyczalni Książek (budynek Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, ul. Zwierzyniecka 16, pok. P0/18).

 • Ile osób może ustawić się w kolejkę do zamawianej książki?

Liczba osób, które mogą ustawić się w kolejkę jest zależna od liczby egzemplarzy "Do wypożyczeń" w zasobie, przy czym liczba zamówień nie może przekroczyć liczby egzemplarzy.

 • Ustawiłem się w kolejkę do kilku wypożyczonych książek. Chciałem je wypożyczyć jak już zostaną zwrócone. Dzisiaj zauważyłem, że zamówienia zniknęły z mego konta. Dlaczego?

Składając zamówienie należy zwracać uwagę na Okres ważności zamówienia (okres zainteresowania książką). Zwykle czytelnik potrzebuje danej książki w określonym czasie. Z praktyki wynika, że spośród zamawianych przez czytelników książek wiele (średnio 100 dziennie, a zdarzało się, że nawet 600) nieodebranych w regulaminowym terminie odsyłanych jest z powrotem do magazynu. Stwierdzenie "Już ta książka nie jest mi potrzebna" wypowiadane przy okazji wypożyczania innych pozycji wcale nie jest rzadkością.

Domyślny okres ważności zamówienia wynosi trzy miesiące. Po tym czasie wszystkie niezrealizowane zamówienia są automatycznie usuwane.

Czytelnik powinien określić jak długo jest gotów czekać na zamówioną książkę. W przypadku jeśli jest zainteresowany książką niemalże bezterminowo, powinien to wyraźnie zaznaczyć.

Proszę pamiętać o możliwości zmiany (skrócenia/wydłużenia) okresu ważności zamówienia.

KATALOG KOMPUTEROWY
 • Przy pierwszej autoryzacji w sytemie powinienem zmienić hasło. Mogę też uzupełnić dane o adres mailowy, żeby otrzymywać korespondencję z biblioteki. Jak to zrobić?

Patrz instrukcja: "Aktualizacja danych czytelnika (hasła, adresu e-mail)."

 • Zapomniałem hasła do mojego konta. Co powinienem zrobić?

Należy zgłosić się do Wypożyczalni Książek Biblioteki Głównej osobiście, z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Dopiero wówczas pracownik Wypożyczalni może przypomnieć/zmienić hasło lub jeśli jest taka potrzeba dokonać aktualizacji danych osobowych.

Dane wpisane w profilu czytelnika zarejestrowanego w systemie bibliotecznym Aleph są informacjami poufnymi i mogą być przekazywane wyłącznie osobie, której dotyczą.

#########

Drupal 7 Appliance - Powered by TurnKey Linux